Trwa ładowanie strony

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Samorząd województwa opolskiego

37763537a2ef3191bbfbbd0c46fdbef7.jpg

Zapraszamy do oglądania wystawy fotografii WITOLDA CZERKAWSKIEGO pt. OBIEKTYWnie.

 

Arsenał  przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku

wystawa ze zbiorów:

  • Marii Czerkawskiej
  • Aleksandra Kramarza
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej

Wystawę będzie można oglądać  do 31 lipca 2017 r.

Witold Czerkawski (1921-2007) – fotograf, fotoreporter, dokumentalista. Po II wojnie światowej przybył do Prudnika z Nadwórnej. Pierwszy zakład fotograficzny, zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej, otworzył w czerwcu 1946. Całe życie poświęcił pracy, z wielką pasją uczył młodych adeptów sztuki fotografii, dzieląc się swoimi talentami. Pozostawił po sobie cząstkę samego siebie zaklętą w 1/250 sekundy – w fotografii, która stała się filozofią jego życia. I nie chodzi tu bynajmniej o jej walory artystyczne, chociaż także i od takiej fotografii W. Czerkawski nie stronił. Tym dziedzictwem jest bogata dokumentacja fotograficzna powojennego Prudnika, jego zniszczeń, które dokonały się podczas, a przede wszystkim po II wojnie światowej. Fotografując dokumentował zmieniający się Prudnik, zarówno w przestrzeni architektonicznej jak i społecznej. Dokumentował historię, a odchodząc stał się jej cząstką. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Prudniku, która miała i ma po dziś dzień poczesne miejsce wśród grona tych ludzi, którzy tworzyli panoramę społeczną powojennego miasta.

W. Czerkawski zmarł 25 lutego 2007 roku. Niniejsza wystawa upamiętnia 10. rocznicę śmierci mieszkańca Prudnika.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura oraz Województwa Opolskiego