Trwa ładowanie strony

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Samorząd województwa opolskiego

wazka

Powstała w oparciu o dane naukowe i materiał dowodowy − entomologiczny i fotograficzny, zebrane przez biologów z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego w ciągu kilkuletnich badań terenowych, zintensyfikowanych dzięki udziałowi w projekcie „Inwentaryzacje przyrodnicze – kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim”. Prócz zaprezentowania istotnych zmian w poznaniu odonatofauny Opolszczyzny, jakie nastąpiły w ostatnich latach, przedstawiono też najróżniejsze metody inwentaryzacji ważek i ich pozyskiwania do celów naukowych. Atutem wystawy jest pokazanie znanych tylko specjalistom sposobów konserwacji i preparowania owadów, a także ich przechowywania w kolekcjach muzealnych. Ekspozycję wzbogacają kioski multimedialne, dioramy oraz modele larw i dojrzałych ważek w powiększeniu.

 • Organizator wystawy:
  Muzeum Śląska Opolskiego
 • Koncepcja, scenariusz i aranżacja:
  Michał Wolny, Piotr Zabłocki
 • Ze zbiorów:
  Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
 • Fotografie:
  Michał Wolny, Piotr Zabłocki, Jarosław Wenta, Piotr Mikołajczuk, Andrzej Kucharski, Bogusława Jankowska, Jacek Chromik
 • Modele ważek i dioramy:
  Milena Białas, Przemysław Iwaniuk
  Projekt graficzny plansz: Marek Krajewski
   

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Województwa Opolskiego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018