Trwa ładowanie strony

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Samorząd województwa opolskiego

Szkolenia 2016-2018

Rejestracji na szkolenia 20 i 21 sierpnia można dokonać na adres mailowy:
szkolenia.bmk@muzeum.opole.pl

lub telefonicznie, na numer:
77 443 17 83

Przemiany pokoleniowe – jak aktywizować młodzież w dzisiejszym świecie;
wraz z kursem trenerskim

 • Termin: 20 sierpnia 2019 r., godz. 10:00 - 16:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, Opole, sala konferencyjna
 • Prowadzący: Tomasz Waleczko

Zajęcia odbędą się w formie interaktywnego wykładu, zakończonego krótkim warsztatem. Wykład powstał w wyniku 15 letnich doświadczeń pracy z młodzieżą w różnych programach społecznych, edukacyjnych, obserwacji praktycznej i naukowej przemian wyzwań i oczekiwań młodych ludzi oraz otaczającego ich świata. Zajęcia zostały zaproponowane, aby pokazać uczestnikom podsumowanie wniosków socjologów, psychologów, pedagogów odnośnie wyzwań, które stawia forma zajęć dla młodzieży w celu aktywizacji ich postaw i zaangażowania.

Cele:

- zaprezentowanie uczestnikom podsumowania wniosków socjologów, psychologów, pedagogów odnośnie wyzwań, które stawia forma zajęć dla młodzieży w celu aktywizacji ich postaw i zaangażowania

- podzielenie się doświadczeniem w zakresie osiągania celów edukacyjnych przy jednoczesnych aktywnym udziale młodych

Metody:

mini-wykłady, przegląd metod aktywnych, schemat komunikacji (w tym w trudnych sytuacjach): cykl D. Kolba, pedagogikę kontraktu, neurodydaktykę, model von Thuna i informację zwrotna. Zaprezentowane zostaną główne zasady pracy opartej o partnerskie zasady w praktycznym wydaniu.

 

Badanie potrzeb lokalnej społeczności jako narzędzie współpracy w edukacji kulturowej
- warsztat badawczy

 • Termin: 21 sierpnia 2019 r., godz. 10:00 - 13:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, Opole, sala konferencyjna
 • Prowadzący: Tomasz Waleczko

W oparciu o doświadczenia uczestników zaprezentowane zostaną podstawy prowadzenia badania społecznego i stosowanych narzędzi. Pokażemy przykład moderacji/metaplanu i jedną metodę aktywną. Zajęcia zostaną zakończone szkicowym planem realizacji badania lokalnego

Cele:

- poznanie technik i narzędzi stosowanych przy realizacji badania społecznego

- rozwinięcie kompetencji badawczych prowadzące do  rezultatów

Metody:

Działania warsztatowe, dyskusja, wymiana doświadczeń, prezentacja narzędzi badawczych, działania praktyczne (wykonanie planu badania)

Prowadzący: Tomasz Waleczko

Psycholog, trener II stopnia PTP, członek Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego. Prowadzi treningi interpersonalne, pracuje w samorządach, oświacie, biznesie i organizacjach pozarządowych. Ułatwia ich funkcjonowanie i wspiera rozwój poprzez facylitację spotkań i szkolenia (14000 godzin) zwiększające umiejętności komunikacji, rozumienia i wyrażania emocji, budowania lepszych relacji z ludźmi. Prowadzi także zajęcia przygotowujące trenerów do pracy metodami aktywnymi. Prowadzi jednoosobową działalność: Instytut Witelon badający i ewaluujący efekty szkoleń, programów rozwojowych, projektów społecznych. Do tej pory zrealizował około 25 projektów. Jako koordynator projektu wprowadza do Polski szwajcarskie narzędzie BrainCore Education pozwalające na dostosowanie metod edukacyjnych do indywidualnych potrzeb umysłu każdego ucznia. Obecnie pracuje w Ośrodku Ewaluacji wspierając instytucje rozwijające edukację kulturową w Polsce.

„W szkołach, poprzez szkolenia, przygotowuję młodzież i nauczycieli do realizacji celów edukacyjnych, społecznych i życiowych. Posiadam doświadczenie w prowadzeniu diagnozy organizacyjnej, ewaluacji wdrażanych zmian, klasycznych szkoleniach, jak i interwencjach, które wymagają ułożenia współpracy, komunikacji, wyznaczenia celów i opanowania emocji.” – T. Waleczko

 


 

 

Talenty w kulturze i edukacji - jak odkrywać i rozwijać potencjał?

 

 • Termin: 17 października 2018 r., godz. 10:00 - 13:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, Opole, sala konferencyjna
 • Prowadzący: Piotr Koziol

Warsztat będzie polegał na praktycznym doświadczeniu jak uwolnić talenty dzieci, młodzieży i dorosłych, korzystających z oferty kulturalnej i edukacyjnej lokalnych instytucji. Uczestnicy zajęć poznają narzędzia, przykłady oraz dobre praktyki w zakresie uwalniania talentów. Poznają inspirujące rozwiązania dotyczące budowania przestrzeni wspierającej rozwój uzdolnień.

Prowadzący: Piotr Koziol - ukończył cztery Szkoły Trenerów i trzy kierunki studiów. Został wyróżniony m.in. stypendium Young Volonteer Academy, w ramach, którego miał m.in. staże, praktyki oraz programy rozwojowe na Słowacji, w Niemczech i w Polsce, a także stypendium Departamentu Stanu USA, w ramach którego odbył wizytę studyjną.

 

Myślenie projektowe w inicjatywach kulturalnych

 • Termin: 18 października 2018 r., godz. 9:00 - 13:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, Opole, sala konferencyjna
 • Prowadzący: Tomasz Kosmala

Celem szkolenia jest m.in: rozwinięcie umiejętności uczestników w zakresie formułowania celów, rezultatów i działań w ramach swoich projektów, rozwinięcie umiejętności w zakresie planowania poszczególnych elementów projektu, przygotowywania ofert oraz zwiększenie wiedzy na temat potencjalnych źródeł finansowania przedsięwzięć z obszaru kultury
i edukacji.

Prowadzący: Tomasz Kosmala - prezes OCWIP. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego oraz programu Liderzy PAWF (II edycja);  Uczestnik programu International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA; Uczestnik XII edycji Szkoły Trenerów STOP. Od ponad 15lat związany z sektorem pozarządowym.

 

Dotacje z budżetu Województwa Opolskiego udzielane w ramach otwartych konkursów ofert w zakresie kultury i sztuki

 • Termin: 5 listopada 2018 r., godz. 12:00 - 14:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, Opole, sala konferencyjna
 • Prowadzący: Bartosz Swoboda

Szkolenie poświęcone zagadnieniu dotacji z budżetu Województwa Opolskiego przekazywanych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Omówione zostaną dotacje udzielane w ramach otwartych konkursów ofert w zakresie kultury i sztuki, w szczególności: 1) Regulamin organizacji otwartych konkursów ofert na realizację zadań w sferze pożytku publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego (zasady i tryb przeprowadzania procedury konkursowej); 2) Wzór oferty oraz sprawozdania z realizacji zadania; 3) Umowa oraz warunki realizacji zadania.

Prowadzący: Bartosz Swoboda - pracownik Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Zajmuje się m.in. dotacjami dla organizacji pozarządowych przekazywanych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz dotacjami w zakresie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach przekazywanych na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

 

Kultura w negocjacji jak skutecznie komunikować się z drugim człowiekiem?

 • Termin: 6 listopada 2018 r., godz. 10:00 - 13:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13, Opole, sala konferencyjna
 • Prowadzący: Aneta Gibek-Wiśniewska

Szkolenie zapoznaje uczestników z nowoczesnymi technikami zarządzania dialogiem. Uczestnicy nabywają praktyczne umiejętności, dzięki którym mają wpływ na tworzenie korzystnego klimatu w firm  przez skuteczne komunikowanie się z współpracownikami, szefem czy instytucjami zewnętrznymi oraz potrafią kreatywnie rozwiązywać zaistniałe spory. Szkolenie uwydatnia korzyści płynące ze stosowania technik mediacyjnych w budowaniu strategii, komunikacji i modelu zarządzania instytucją.

Prowadzący: Aneta Gibek-Wiśniewska - była Sędzia SR w Opolu, od 2010 czynny adwokat, od 2012 czynny mediator. Pełni funkcję przewodniczącej komisji ds. mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Opolu.  Prezes Zarządu Fundacji Mediatio, twórca autorskiego programu Neo Sea. Mentor w Early Warning Europe, V-ce Prezes Rady w Polskim Klubie Nestora i Sukcesora, trener rozwoju osobistego.

 

Zapraszamy!

 


 

1. Młodzi łowcy kultury - Pasjonująca Opolszczyzna

 

 • Tytuł szkolenia: Sztuka Batiku
 • Termin: 24 maja 2018 r., godz. 12:00 - 15:00
 • Miejsce: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Chrobrego 18, Zdzieszowice
 • Prowadzący: Uliana Lynda

Zgłębienie tajników batiku i jego historii, poznanie podstawowych przyborów i materiałów. W ramach części praktycznej uczestnicy stworzą obraz-witraż metodą malowania na tkaninie.

 

2. Orlęta przyszłości

 

 • Tytuł szkolenia: Wybrane konteksty edukacji regionalnej i kulturowej. Uczeń - współtwórcą intelektualnej, społecznej i emocjonalnej przestrzeni współbycia i współdziałania
 • Termin: 22 maja 2018 r., godz. 15:30
 • Miejsce: Aula Publicznego Gimnazjum nr 1 im. S. Wyszyńskiego, ul. Armii Krajowej 1, Prudnik
 • Prowadzący: dr hab. Gabriela Kapica

Kreowanie edukacji kulturowej. Społeczny charakter zawodu nauczyciela. Pasja w pracy zawodowej. Motywacja uczniów. Udział studentów w działaniach praktycznych. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w zakresie budowania ludzkiej podmiotowości. Lokalna historia częścią tożsamości każdego z nas.

 

3. Małe miasto - Wielkie Sprawy

 

 • Tytuł szkolenia: Prudnik mniej znany, Ustrój samorządu miejskiego na przykładzie Prudnika na przestrzeni wieków
 • Termin: 16 maja 2018 r., godz.
 • Miejsce: Prudnicki Dom Kultury, ul. Kościuszki 1A, Prudnik
 • Prowadzący: Marcin Husak

Przeprowadzenie szkolenia otwartego dla edukatorów, animatorów i rodziców ukazującego historię miasta Prudnika w kontekście dążenia do samorządności w formie wykładu.

 

4. Słowiański rok obrzędowy - historia, tradycja, współczesność

 

 • Tytuł szkolenia: Wykorzystanie potencjału kulturowego w animacji lokalnej
 • Termin: 29 maja 2018 r., godz. 16:00
 • Miejsce: Karczma NOWY SPICHLERZ, ul. Wąska 5, Byczyna
 • Prowadzący: Anna Jurczyk-Miżajewska

Ukazanie pomysłów, metod i sposobów wykorzystania potencjału kulturowego do animacji społeczno-gospodarczej poprzez wykład i warsztaty.

 

5. Jeden dzień z życia…

 

 • Tytuł szkolenia: Animacja kulturalna, zasady komunikacji i autoprezentacji
 • Termin: 7 czerwca 2018 r., godz. 10:00 - 14:00
 • Miejsce: Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, ul. Dworcowa 23, Strzelce Opolskie
 • Prowadzący: Karolina Pisz

Wzbogacenie wiedzy w zakresie roli nowoczesnego animatora kultury w lokalnej społeczności; nabycie różnorodnych umiejętności przez uczestników w zakresie rozpoznawania i wykorzystania potencjału środowiska lokalnego oraz technik i metod pracy animatora poprzez warsztaty.

 

6. Wędrówka do świata zmysłów

 

 • Tytuł szkolenia: Entuzjaści gotowania w domowym zaciszu
 • Termin: 26 maja 2018 r., godz. 16:00
 • Miejsce: Ośrodek Kultury w Byczynie, ul. Borkowska 1, Byczyna
 • Prowadzący: Koło Gospodyń Wiejskich w Miechowej reprezentowanego przez Krystynę Biskup

Nabycie przez uczestników wiedzy na temat poszczególnych kuchni i gotowania poprzez teorię i praktykę.

 

7. Praca i zabawa - rodzinne życie dawniej

 

 • Tytuł szkolenia: Quest i gry terenowe jako metoda pracy w środowisku lokalnym
 • Termin: 7 lipca 2018 r., godz. 10:00 - 14:00
 • Miejsce: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, ul. Wrocławska 174, Opole
 • Prowadzący: Agnieszka Magdalena Pawelczyk

Ukazanie znaczenia gier terenowych w animacji społeczno-kulturalnej środowiska lokalnego poprzez burzę mózgów, dyskusję i zajęcia praktyczne. Efektem będzie stworzenie koncepcji gry terenowej odnoszącej się do uczczenia w woj. opolskim 20-lecia samorządności wojewódzkiej i powiatowej. Animatorzy wykorzystają zdobytą wiedzę w aktywizacji społeczności lokalnej.

 

8. Wszystkie Trojaki Świata Domy Tańca, Flash Mob

 

 • Tytuł szkolenia: Domy tańca jako nowa forma spełniania czasu wolnego oraz krzewienia folkloru
 • Termin: 15 czerwca 2018 r.,
 • Miejsce: sala nr 9 Ratusza Urząd Gminy Byczyna, Rynek 1, Byczyna
 • Prowadzący: Ewa Kruszyna

Wystawa  rekonstrukcje śląskich strojów ludowych wyeksponowanych na manekinach, rekonstrukcje oparte na Zeszytach Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.  Celem ma być zapoznanie uczestników warsztatów z prawidłowymi śląskimi strojami ludowymi.
Warsztaty etnograficzne – oparte na programie multimedialnym. Warsztaty opisują śląskie stroje ludowe i ich kontekst etnograficzny, zwyczaje i obyczaje powiązane ze strojami oraz przybliżenie wiedzy o śląskich tańcach.
Wycieczka po Byczynie – warsztaty turystyczno-historyczne prowadzone przez przewodnika turystycznego. Ich celem jest przybliżenie historii śląska opolskiego. Wizyta w Grodzie Rycerskim – wizyta studyjna pokazująca realia życia Ludności wiejskiej oraz rycerskiej.

 

9. Etnoliptus Silesiensis - od korzeni ku przyszłości 

 

 • Tytuł szkolenia: Archiwum fonograficzne na wyciągniecie ręki, czyli: i Ty możesz zostać Kolbergiem.
 • Termin: 14 maja 2018 r., godz. 12:00
 • Miejsce: Wydział teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, ul. Drzymały 1a, Opole
 • Prowadzący: Mariusz Pucia

Szkolenie z prezentacją multimedialną na temat możliwości i konieczności dokumentacji zwłaszcza rodzimego folkloru muzycznego i nie tylko. Celem jest dowartościowanie własnej kultury ludowej i dostrzeżenie wartości dokumentacji tejże w formie zbieractwa nagrań, fotografii, pamiątek, także zwyczajów i pieśni. Efektem ma być wzrost zainteresowania rodzimą kulturą.

 

10. ZaGRAjmy  w kulturę

 

 • Tytuł szkolenia: Jak wykorzystać gry w promocji idei samorządności wojewódzkiej i powiatowej?
 • Termin:
 • Miejsce:
 • Prowadzący: Karolina Pisz

Szkolenie warsztatowe skierowane do osób zainteresowanych rozwijaniem kompetencji z zakresu prowadzenia gier w procesach edukacyjnych i wykorzystania ich do promowania idei samorządności. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną różne gry (terenowe, planszowe i in.) i sposoby ich wykorzystania – w część gier zagramy. Szczególny nacisk położony zostanie na rozwijanie umiejętności nie tylko prowadzenia samych gier, ale przede wszystkim omawiania ich przebiegu i wniosków pod kątem wykorzystania.

 

11. Cudze Chwalicie , swego nie znacie - szlakiem regionalnej historii, sztuki i nauki 

 

 • Tytuł szkolenia: Zajęcia animacyjne przez ruch i muzykę
 • Termin: 25 czerwca 2018 r., godz. 10:00 - 14:00
 • Miejsce: Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie, ul. Daszyńskiego 6, Prószków
 • Prowadzący: Katarzyna Kołodziejczyk

Cele: nabycie umiejętności kreatywnej pracy z dziećmi. Poznanie metod rozwijających zdolności uczniów, elementy metody D. Dziamskiej „Edukacja przez ruch”. Rezultaty: twórcza i kreatywna praca z dziećmi, wykorzystanie origami jako narzędzie pracy. Wykorzystanie naturalnej potrzeby dzieci do szybszego przyswajania wiedzy.

 

12. Pobudka! Czas na nas!

 

 • Tytuł szkolenia: Dydaktyczny poker. Wprowadzenie do innowacyjnych metod i formuł kształcenia
 • Termin: 4 czerwca 2018 r., godz. 11:00
 • Miejsce: Budynek szkoły w Biadaczu k/Kluczborka, ul. Kluczborska 23, Biadacz
 • Prowadzący: Joanna Górecka, Izabella Gorczyca

Warsztaty, których celem jest rozwój wiedzy i podniesienie kompetencji z zakresu aktywizujących metod i innowacyjnego podejścia do nauczania w oparciu o wnioski płynące z badań z zakresu neurodydaktyki.

 

13. Otwórz głowę, młody obywatelu 

 

 • Tytuł szkolenia: Walory biblioterapeutyczne książki oraz edukacyjna i wychowawcza rola dramy
 • Termin: 21 czerwca 2018 r., godz. 10:00-16:00
 • Miejsce: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie, ul. Kasztanowa 16, Grodków
 • Prowadzący: Justyna Jurasz, Agnieszka Juszczyk

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z pojęciem biblioterapii, rozwojem, sposobami pracy, a także wskazaniem konkretnych autorów, badaczy, tytułów do pracy z literaturą. Część warsztatowa wyposaży uczestników w podstawowe umiejętności wykorzystywania dramy w pracy z ludźmi.

Szkolenie dla animatorów kultury,  nauczycieli, edukatorów  z powiatu brzeskiego. Będzie dotyczyło walorów biblioterapeutycznych książki oraz edukacyjnej i wychowawczej roli dramy. Spotkanie będzie składało się z dwóch części: pierwszej poświęconej biblioterapii, jej zalet i form, którą poprowadzi Justyna Jurasz (certyfikowana biblioterapeutka, pracownik RZPWE PBW w Opolu, członek Zarządu PTB, Przewodnicząca Opolskiego Koła PTB). Uczestnicy poznają terapeutyczne oddziaływanie książki, jej rodzaje i zastosowanie w konkretnej metodzie biblioterapii. Druga część, prowadzona przez Agnieszkę Juszczyk, prezesa Fundacji ,,Da Radę”, praktyka dramy,  wyposaży uczestników w wiedzę dotyczącą możliwości wykorzystania dramy w danym obszarze tematycznym. Warsztaty te pomogą rozwinąć różne umiejętności psychospołeczne z wykorzystaniem skutecznej i innowacyjnej metody dramy. Zajęcia prowadzą trenerki specjalizujące się zarówno w biblioterapii, dramie jak i w doskonaleniu kompetencji interpersonalnych i społecznych.

 

 

1. Wyzwól swoją wyobraźnię – zostań twórcą! 

 

 • Tytuł szkolenia: 3,2,1 IMPRO – czyli kreuj, działaj i nie staraj się za bardzo. Warsztaty improwizacji scenicznej
 • Termin: 13 czerwca 2017 r., godz. 15:00
 • Miejsce: Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nysie, ul. Jana III Sobieskiego 2
 • Prowadzący: Agnieszka Zieleziecka

Improwizacja często kojarzy nam się z tzw. „laniem wody”, wymyślaniem czegoś na gorąco przy tablicy lekcyjnej. Okazuje się jednak, że improwizować nie znaczy „wymyślać”, ale przede wszystkim działać, reagować, być otwartym. Warsztaty improwizacji scenicznej to trening spontaniczności. Żeby ją uwolnić, trzeba pozbyć się lęku przed porażką i nie ulegać presji sukcesu, być gotowym na podjęcie ryzyka pozostania niezaakceptowanym. Poprzez rozgrzewkę polegającą na sprawnym przekazywaniu impulsu, grze w skojarzenia, rozluźnieniu ciała, mówieniu w języku „abrakadabra” lub zwykłej grze w berka ulegamy żywiołowi zabawy, przestajemy patrzeć na siebie krytycznie, nagradzamy się za błędy oklaskami i przełamujemy lody.
Podczas zajęć będzie można nauczyć się jak skutecznie improwizować, poznać zasady gier impro tj. „przeciąganie liny”, „freeze”, „opowiadanie po słowie”, „konferencja prasowa w obcym języku”. Warsztaty adresowane są dla wszystkich chętnych, odważnych i nieśmiałych, uczniów, nauczycieli oraz animatorów kultury, bez szczególnego przygotowania aktorskiego. Na warsztatach będzie można lepiej poznać samego siebie, popracować nad własną aktywnością, otwartością, obudzić swoją spontaniczność i kreatywność, przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi. Gdy robimy coś z niczego, często przydarzają się momenty bezradności. Improwizacja pozwala oswoić uczestników z niekomfortowymi sytuacjami i przekonać do potencjału drzemiącego w takiej niewygodzie. Warsztaty opierają się głównie na metodzie gier improwizacyjnych Keitha Johnstone’a angielskiego reżysera, pisarza i instruktora teatralnego, a także ćwiczeniach autorskich.

 

2. Pamiętnik fotografią pisany – pasjonująca Opolszczyzna

 • Tytuł szkolenia: Fotografia moja pasja – czyli fotografia dla każdego
 • Termin: 22 czerwca 2017 r., godz. 13:00
 • Miejsce: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach, ul. Bolesława Chrobrego 18
 • Prowadzący: Marcin Szewczak

Czy do fotografii konieczny jest profesjonalny i drogi sprzęt? A może wystarczy aparat wbudowany w telefon? Spróbujemy przekonać się o tym podczas warsztatów z fotografii aparatem wbudowanym w telefon komórkowy. Przedstawimy podstawowe zasady komponowania ujęć oraz trików w fotografii. Podpowiemy na jakie telefony warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jeśli mamy w planach zajmować się fotografią. Ponadto pokażemy darmowe narzędzia do późniejszej obróbki zdjęć. Wskazane jest, by uczestnicy warsztatów przynieśli swoje telefony z naładowanymi bateriami, tak by każdy mógł krok po kroku wykonywać te same operacje na swoim sprzęcie. Na koniec opowiemy trochę o sobie i Opolskim Towarzystwie Fotograficznym, które od 71 lat zrzesza pasjonatów fotografii z obszaru całego województwa.

 

3. Czym jest szczęście mówią bajki… – w przestrzeni wielokulturowości Śląska Opolskiego

 • Tytuł szkolenia: Terapeutyczna funkcja książek w modelowaniu tożsamości i systemu wartości człowieka
 • Termin: 12 września 2017 r., godz. 10:00-16:00
 • Miejsce: RZPWE i PBW w Opolu, ul. Kościuszki 14
 • Prowadzący: Justyna Jurasz

Zapraszamy nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury na szkolenie dotyczące terapeutycznej funkcji książek w modelowaniu tożsamości i systemu wartości człowieka. Podczas tego szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę merytoryczną dotyczącą prowadzenia zajęć czytelniczych z elementami biblioterapii, zapoznają się z alternatywnymi formami promującymi czytelnictwo oraz wezmą udział w warsztatach praktycznych modelujących proces biblioterapeutyczny.

 

4. Człowiek – to brzmi dumnie

 • Tytuł szkolenia: Teatr – to brzmi fajnie!
 • Termin: 27 września 2017 r., godz. 14:30-17:30
 • Miejsce: Zespół Szkół w Chróścinie, ul. Niemodlińska
 • Prowadzący: Tomasz Stochniał

Warsztaty dla nauczycieli, animatorów, pedagogów i wszystkich osób pasjonujących się teatrem. Warsztaty będą miały charakter zajęć praktycznych, gdzie w miłej atmosferze zapoznamy się z następującymi zagadnieniami:

 1. Elementarne zadania aktorskie, jako podstawowa i najskuteczniejsza forma edukacji teatralnej.
 2. Podstawy emisji głosu i artykulacji.
 3. Praca nad tekstem i inscenizacją. W związku z tym, że warsztaty mają charakter ćwiczeń praktycznych, a nie akademickiego wykładu, prosimy uczestników o odpowiedni dobór ubioru (tak, aby bez stresu usiąść lub położyć się na scenie). Jeszcze raz pragniemy podkreślić – warsztaty są bezpłatne, bezstresowe, nie są męczące fizycznie i gwarantują dużo dobrej zabawy! Zapraszamy wszystkich, a szczególnie nauczycieli, którzy prowadzą grupy teatralne i chcieliby poprawić swój warsztat pedagogiczno-reżyserski.

 

5. Na warsztacie słowa i muzyki – niepełnosprawni w kulturze

 • Tytuł szkolenia: W przestrzeni dwóch światów
 • Termin: 29 czerwca 2017 r., godz. 17:00
 • Miejsce: sala widowiskowa Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach, ul. Niemodlińska 2
 • Prowadzący: Ewa Kowalczyk-Lecibil, Jacek Mielcarek, Linda Wencel, Robert Klimek, Patrycja Sobańska

Program szkolenia:

 • wykład – Niepełnosprawni w kulturze – autyzm, jak budować ofertę kulturalną pod kątem osób niepełnosprawnych,
 • wykład – Rola muzyki w edukacji osób niepełnosprawnych,
 • warsztaty aktywizujące, które obejmą następujące zadania:
  • ćwiczenia motoryki małej ręki – sprawność ruchową dłoni i paluszków, likwidowanie nadmiernego napięcia mięśniowego dłoni i palców,
  • dostosowanie technik plastycznych oraz narzędzia do możliwości dziecka,
  • stosowanie ćwiczeń sprzyjających koncentracji,
  • tworzenie warunków do pracy, w których uczestnicy będą czuli się bezpiecznie,
  • pomoc i wsparcie w wykonywaniu zadań bez nadmiernej ingerencji w proces tworzenia,
  • prezentacja wariantów zajęć plastycznych dostosowanych do problemów rozwojowych dzieci z niepełnosprawnością,
  • prace sensoryczne: zabawy plastyczne pobudzających zmysły, sensorykę, zachęcających dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół.

 

6. AudioAtlas człowieka vol.1 – Kolonowskie

 • Tytuł szkolenia: Jak rozmawiać, żeby się dowiedzieć
 • Termin: 3 lipca 2017 r., godz. 16.00
 • Miejsce: sala widowiskowa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolonowskiem, ul. Leśna 6B
 • Prowadzący: Małgorzata Kornaga, Jakub Praciak, Jerzy Kaufmann

Podczas szkolenia poszerzysz swoją wiedzę na temat mechanizmów rządzących nawiązywaniem relacji międzyludzkich:

 • wybranych technik komunikacji werbalnej i pozawerbalnej,
 • struktury wywiadu,
 • praktycznych aspektów przeprowadzania wywiadów,
 • „namierzania” i pozyskiwania rozmówców w środowisku lokalnym.

 

7. Historia i sztuka łączą pokolenia

 • Tytuł szkolenia: Jak przyjemnie i efektownie pracować z młodzieżą? Wybrane metody aktywizujące w pracy z młodzieżą i dziećmi
 • Termin: 1.09.2017 r., godz. 16:00
 • Miejsce: Gminne Centrum Kultury w Białej, ul. Prudnicka 35
 • Prowadzący: Maya Tomanik

Podczas szkolenia przedstawione i omówione zostaną przykłady aktywnych metod pracy z młodzieżą i dziećmi, m. in.
- symulacje,
- mapy mentalne,
- praca nad przypadkiem,
- dywanik pomysłów,
- analiza materiału źródłowego.
Oprócz metod pracy z młodzieżą uczestnicy szkolenia będą mogli poznać ćwiczenia i techniki, które spowodują, że grupa, z którą będą współpracować będzie bardziej zintegrowana i zaangażowana w działanie.

 

8. Rodzinny Skarbiec Sztuki

 • Tytuł szkolenia: Ulotka, plakat czy internet? Promocja wydarzeń kulturalnych – metody tradycyjne i internetowe
 • Termin: 8 września 2017 r., godz. 15:30-18:30
 • Miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, ul. 1 Maja 7
 • Prowadzący: Łukasz O. Michalak

W trakcie szkolenia omówione i zaprezentowane zostaną podstawowe metody promocji organizowanych imprez przez szkoły, instytucje kultury, stowarzyszenia i inne formacje. Co należy zrobić, by organizowana przez nas impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów, uczestników? Jak promocja wpływa na frekwencję? Uczestnicy szkolenia na konkretnym przykładzie spróbują, wraz z prowadzącym, odpowiedzieć na podstawowe pytania z tematyki dotyczącej skutecznej promocji wydarzeń i planowaniu kampanii promocyjnej. Nie zabraknie też elementów autorefleksji, tj. po co i dla kogo organizuję imprezę? Jaka jest grupa docelowa? Jak dotrzeć do grupy docelowej? W trakcie szkolenia przedstawione zostaną różne rodzaje stron internetowych. Zaprezentowane zostaną także narzędzia z jakich skorzystać można w portalach społecznościowych: facebook, instagram. Dodatkowo omówione zostaną podstawowe narzędzia i szablony Wordpress. Szkolenie adresowane jest do osób, które planują organizację imprezy, a tematyka promocji i reklamy jest dla nich trudna, nieznana lub mało znana. W trakcie szkolenia uczestnicy wyposażeni zostaną w wiedzę podstawową, którą będą mogli praktycznie wykorzystać przy promowaniu planowanego wydarzenia.

 

9. Rozczytany Baborów – literatura źródłem inspiracji plastyczno-muzyczno-tanecznych

 • Tytuł szkolenia: Jak e-czytać? E-samokształcenie się nauczyciela, bibliotekarza
 • Termin: 8 września 2017 r., godz.15:00
 • Miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baborowie ul. Wiejska 5a
 • Prowadzący: Katarzyna Pawluk

Warsztaty dotyczyć będą nowoczesnych form książek, nośników, aplikacji oraz możliwości wykorzystania ich w pracy nauczyciela i bibliotekarza. Uczestnicy warsztatów nauczą się miedzy innymi jak, przy pomocy strony StoryJumper, stworzyć własną książeczkę - wykonać okładkę, dodać tekst, załadować obrazki lub zdjęcia opisujące historię, można też skorzystać z bogatej galerii ilustracji StoryJumper’a. Poznają także zawartość takich stron jak np."Ninateka" oraz wielu innych niezbędnych w pracy nauczyciela i bibliotekarza.

 

10. Podróż do średniowiecznej Byczyny

 • Tytuł szkolenia: Potencjał historyczny Byczyny
 • Termin: 8 września 2017 r., godz. 15.00-18.00
 • Miejsce: Restauracja Nowy Spichlerz w Byczynie, ul. Wąska 5
 • Prowadzący: Donat Woźniakowski, Anna Jurczyk-Miżejewska,

Tematem szkolenia będzie prezentacja potencjału Byczyny, kształtowanie postaw patriotyzmu lokalnego wśród młodzieży, integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi i ich opiekunami, formy i metody przekazywania wiedzy historycznej oraz turystyka historyczna. 

 

11. Kulturka i Humorek

 • Tytuł szkolenia: Wybrane metody dramy stosowanej na zajęcia z dziećmi i młodzieżą
 • Termin: 18 września 2017 r., godz. 9:00-16:00
 • Miejsce: Książęcy Zamek Niemodlin 1313, ul. Rynek 55
 • Prowadzący: Anna Kasperek, Karolina Pisz

Drama stosowana jest metodą pracy z grupą, wykorzystującą naturalną umiejętność wcielania się w rolę. Wykorzystywanie improwizacji, scenek, rekwizytów pozwala na pobudzenie wyobraźni, empatii i zachęca do bezpiecznego próbowania nowych zachowań.

 1. Drama stosowana: zasady, przykłady wykorzystania.
 2. Wybrane techniki dramowe dla dzieci – ćwiczenia praktyczne z omówieniem.
 3. Wybrane techniki dramowe dla młodzieży – ćwiczenia praktyczne z omówieniem.

 

12. Ślązacy a Kresowiacy

 • Tytuł szkolenia: Szkolenie dla Tarnowca
 • Termin: 17 i 24 września 2017 r.
 • Miejsce: Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie, ul. Powstańców 34
 • Prowadzący: prof. Stanisław Nicieja

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja – historyk, historyk sztuki, od kilku lat realizuje wielki projekt badawczy, w którym pragnie przedstawić historię 200 miast, które w wyniku II wojny światowej Polska straciła na Kresach. Realizacja tego projektu objawiła się w formie dziesięciu tomów książki pt. „Kresowa Atlantyda”. Autor pisze tam o tak znaczących miastach, jak m.in. Lwów, Stanisławów czy Łuck, ale też o mniejszych miejscowościach, w których były słynne polskie zamki, klasztory, pałace itp. Stara się zachować pamięć o dokonaniach ludzi, którzy tam się urodzili, pracowali, a później kontynuowali swą działalność na Śląsku.
Książki te cieszą się niebywałym powodzeniem i osiągają duże nakłady. Są pozytywnie recenzowane przez najwybitniejszych specjalistów. Są bardzo bogato ilustrowane – w każdym tomie około 300 fotografii.
Na spotkaniu autor będzie mówił o najnowszych tomach „Kresowej Atlantydy”, o miastach na Wołyniu, m.in. o Krzemieńcu – mieście Juliusza Słowackiego i innych wspaniałych artystów, o mieście, gdzie była słynna uczelnia nazwana „Polskim Oxfordem”, o mieście, z którego pochodził ksiądz Wyrzykowski, który po wojnie na Śląsku, w okolicach Tarnowca, zapisał piękną kartę jako charyzmatyczny proboszcz.

13. Kultura ludowa po dwóch stronach Prosny

 • Tytuł szkolenia:Warsztaty rękodzieła ludowego – wyrób kwiatów z papieru i bibuły
 • Termin: 19 września 2017 r.
 • Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, ul. Okólna 2
 • Prowadzący: Lidia Surlej

Szkolenie ściśle wpisuje się w tematykę całego projektu. Umożliwi poznanie lub poszerzenie wiedzy w obszarze kultury ludowej na terenach dawnej ziemi wieluńskiej oraz Opolszczyzny, a w szczególności poznanie różnych technik wytwarzania kwiatów z papieru i bibuły.

 

14. Love Ludowe – Etno Dizain

 • Tytuł szkolenia: Śląskie stroje ludowe – rodzaje, symbolika, sposób noszenia
 • Termin: 3 października 2017 r.
 • Miejsce: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim, ul. Rynek 4
 • Prowadzący: Ewa Kruszyna

W ramach szkolenia odbędzie się wykład pt. Śląskie stroje ludowe – rodzaje, symbolika, sposób noszenia, który będzie oparty na dyskusji, wspomnieniach rodzinnych. Tematyką wykładu są śląskie stroje ludowe, ich podział według płci, stanu cywilnego, celu użytkowego. Każdy z tych strojów posiada swoją symbolikę „społecznościową”, obrzędową oraz „czarowną” – część z tych symboli poznamy podczas wykładu, niektóre z nich wykonamy podczas warsztatów rękodzielniczych, które będą oparte na zdobieniu materiałów w strojach śląskich, malowaniu tkanin praktykowanych w „szlajfkach” i „zapaskach”. W ramach szkolenia odbędą się także warsztaty intergracyjne, w tym "Moje drzewo genealogiczne" – zabawa polega na uświadomieniu sobie faktu, jak niewiele wiemy o swoim pochodzeniu.

 

15. Dajmy im skrzydła!

 • Tytuł szkolenia: Uczeń – mały aktor
 • Termin: 25 września 2017 r.
 • Miejsce: Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku, ul. Kościuszki 1A
 • Prowadzący: Tomasz Stochniał

Podczas szkolenia zaprezentowana zostanie osoba prowadzącego – jego  rozwój zawodowy oraz droga do etapu, w którym działa obecnie. Szkolenie warsztatowe oparte będzie na przygotowaniu uczniów szkoły podstawowej do konkursów recytatorskich (na co zwrócić uwagę, jakie wprowadzić ćwiczenia). Prowadzący podejmie również tematykę teatru szkolnego oraz przekaże informacje dotyczące przygotowania przedstawień teatralnych. Na zakończenie odbędą się warsztaty emisji głosu przeznaczone w szczególności dla nauczycieli.

 

16. Światy równoległe – adaptacje tekstów kultury do potrzeb osób niepełnosprawnych

 • Tytuł szkolenia: Nie bój się, poczuj to
 • Termin: wrzesień 2017 r.
 • Miejsce: informacje wkrótce
 • Prowadzący: Agnieszka Kossowska

Szkolenie otwarte w formie prelekcji i warsztatów dla szeroko rozumianej grupy docelowej, w tym w szczególności dla animatorów kultury, urzędników jst, specjalistów zamówień publicznych z zakresu sposobów adaptacji infrastruktury oraz tekstów kultury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Celem spotkania jest uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz działania zmierzające do niwelowania ich wykluczenia społecznego.

 

17. Wykopki talentów – cykl kreatywnych działań kulturalnych

 • Tytuł szkolenia: Rola pacynki w procesie wychowania dziecka
 • Termin: 29 września 2017 r., godz. 16:00-20:00
 • Miejsce: Dom Kultury "Koźle", ul. Skarbowa 10, Kędzierzyn-Koźle
 • Prowadzący: Marta Fulczyk

W programie szkolenia:

 1. Kreatywne zabawy z dzieckiem - ich znaczenie dla atrakcyjności i efektywności procesu wychowawczego.
 2. Walory edukacyjne zabaw z wykorzystaniem lalki teatralnej.
 3. Zabawy z pacynką jako:
  • sposób budowania prawidłowych relacji emocjonalno-społecznych;
  • metoda do pokonywania trudności wychowawczych;
  • droga do wszechstronnego rozwoju intelektualnego dziecka.
 4. Zasady pracy z pacynkami.

 

18. Jesteśmy artystami – bawimy się i tworzymy sami

 • Tytuł szkolenia: Tajniki aktorstwa
 • Termin: 22 wrzesień 2017 r., godz. 16.00-19.00
 • Miejsce: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce
 • Prowadzący: Tomasz Stochniał

W programie szkolenia:

 1. Praca z tekstem – praca nad scenariuszem, adaptacja tekstu klasycznego i współczesnego, wiersz i proza, zagadnienia związane ze skrótami, didaskaliami, interpunkcją.
 2. Ruch sceniczny – świadomość sceniczna, przełożenie zwykłych czynności na działania teatralne, omówienie najczęściej popełnianych błędów.
 3. Artykulacja i podstawy emisji głosu – zestaw prostych, ale niezwykle skutecznych ćwiczeń, które – gdy są wykonywane regularnie – znacząco wzmacniają głos i dykcję.
 4. Ćwiczenia / zabawy aktorskie – elementarne zadania aktorskie, improwizacja, praca nad emocjami, psychodrama.
 5. Scenografia – zagadnienia dotyczące tworzenia, stosowania i „ogrywania” scenografii, kostiumów i rekwizytów.
 6. Muzyka i światło – dobór efektów dźwiękowych i podkładów muzycznych, zasady oświetlania sceny i aktora, tworzenie scenografii światłem.

 

19. To co dla nas ważne

 • Tytuł szkolenia: Drama i Biblioterapia jako narzędzie do pracy z emocjami. O emocjach, wartościach i pokonaniu lęku książką i narzędziami dramowymi
 • Termin: 22 wrzesień 2017 r., godz. 8.00 - 15.00
 • Miejsce: Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nysie, ul. T. Kościuszki 10, Nysa
 • Prowadzący: Justyna Jurasz, Agata Szmytka, Agnieszka Juszczyk

Szkolenie będzie podzielone na dwa bloki. Pierwszy blok szkolenia to prezentacja nowych tekstów literackich dotyczących tożsamości i emocji oraz zapoznanie uczestników z kreatywnymi formami pracy z tekstem. Podczas drugiego bloku, o charakterze warsztatowym, zaprezentowane zostaną narzędzia podnoszące zaangażowanie uczniów w interpretację tekstów kultury.  Uczestnicy poznają techniki dramowe i teatralne poprzez doświadczenie pracy za pomocą tych narzędzi. Po szkoleniu edukatorzy otrzymają przygotowane w tym celu, materiały edukacyjne, w których zostaną opisane angażujące metody pracy poznawczej oraz wybrane gry dramowe i teatralne.

 


 

Szkolenia fakultatywne w 2017 r.

 

Kwiecień
Pn. Wt. Śr. Cz. Pt. Sb. Nd.
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

Szkolenie 1. Kamishibai – jak wykorzystać formę teatru ilustracji w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi - szkolenie odbyło się 

 • Termin: 08.04.2017 r., godz. 10:00-14:00
 • Miejsce: Krapkowicki Dom Kultury, Krapkowice, ul. Prudnicka 7
 • Prowadzący: Kalina Patek

Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy – parawan. Każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Metoda teatru ilustracji Kamishibai pozwala opowiadać historie i pokazywać atrakcyjne obrazy. Warsztat będzie oparty na omówieniu sposobów i przedmiotów wykorzystywanych przy Kamishibai w pracy z dziećmi, w edukacji regionalnej, historycznej, plastycznej, muzycznej, teatralnej, terapeutycznej oraz praktycznych ćwiczeniach z wykorzystaniem m.in. kart kreatywnych, kości fantazji oraz tworzeniem ilustracji i bajek przez uczestników.

GALERIA ZDJĘĆ ZE SZKOLENIA

Materiały ze szkolenia dostępne są tutaj


Maj
Pn. Wt. Śr. Cz. Pt. Sb. Nd.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Szkolenie 2. Poznaj siebie, działaj skutecznie - szkolenie odbyło się

 • Termin: 11.05.2017 r., godz. 13:00-19:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, Opole, Mały Rynek 7, Sala audiowizualna
 • Prowadzący: Mariusz Madej

Podczas szkolenia dowiesz się:

 • jak skutecznie zrealizować cele na rzecz kultury i w jaki sposób tworzyć sieć współpracy pomiędzy nauczycielem, animatorem kultury i innymi osobami zaangażowanymi na rzecz upowszechniania kultury,
 • jak skuteczniej działać w oparciu o poznanie siebie,
 • czym jest partycypacja, jak angażować innych w działania, jak wykorzystywać wszelkie możliwości i swoje własne zasoby w osiąganiu celów,
 • ponadto nauczysz się pracy warsztatowej oraz działania w zespole i dowiesz się jak osiągnąć zamierzony cel.

GALERIA ZDJĘĆ ZE SZKOLENIA

Materiały ze szkolenia dostępne są tutaj


Szkolenie 3. Edukator wśród kwiatów - tradycyjne wzornictwo w nowoczesnych realizacjach - szkolenie odbyło się  

 • Termin: 12.05.2017 r., godz. 10:00-14:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, Opole, Mały Rynek 7, Sala audiowizualna
 • Prowadzący: Maya Tomanik i Agnieszka Okos

Warsztaty, podczas, których nauczyciele, animatorzy i edukatorzy poznają genezę tradycyjnego wzornictwa opolskiego. Wzornictwa znanego głównie z pisanek, porcelany opolskiej i haftów strojów ludowych. Podczas warsztatów będzie można poznać elementy składowe roślinnych ornamentów oraz zasady ich komponowania w bogate, rozbudowane wzory. Po opracowaniu własnych, nowoczesnych kompozycji, uczestnicy wykorzystają je do stworzenia prac w różnych, niestandardowych technikach. Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy o wzornictwie regionalnym, nauka ich tworzenia oraz zainspirowanie do twórczego przetwarzania tych wzorów w nowoczesnych aranżacjach.

Partner w organizacji szkolenia:

Opolskie Dziouchy

GALERIA ZDJĘĆ ZE SZKOLENIA

Materiały ze szkolenia dostępne są tutaj


Szkolenie 4. Kultura i edukacja z głową…w chmurze. Jak zarządzać projektem kulturalno-edukacyjnym z wykorzystaniem darmowych narzędzi internetowych Google? - szkolenie odbyło się   

 • Termin: 17.05.2017 r., godz. 10:00-14:00
 • Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, Opole, Mały Rynek 7, Sala audiowizualna
[04-2020] Ikony do edukoopolskie - 04

Zobacz także

Projekt dofinansowany ze środków Województwa Opolskiego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018 oraz Bardzo Młoda Kultura 2019-2021